25 Kasım 2016 Cuma

Yine ve yeniden; Aforizmalar

*Giyim, kuşam ile alternatif olunmaz. Sen de dış görünüşünü, giyimini, başkalarını önemsiyorsan, sen de herkes gibisin alternatif kardeş. Alternatif olmak kafa ile ilgilidir, giyim tarzına yansıyacağını düşünmüyorum.

*Arada havalı şeyler yapmaya da ihtiyacı var insanın. Hani dönemsel olarak varoluşsal krizlere girdiğimizi sanıyoruz, "anlamlı bir şeyler yapmaya ihtiyacım var" diye bohem bohem takılıyoruz ya; anlamlı değil havalı şeyler yapmaya duyulan ihtiyaç asıl o. Biraz kıskandıran, insanların ilgisini çeken şeyler... Tabii herkesin havalı bulduğu şey farklı, senin rutinin başkasına havalı gelebilir. Önemli olan sen ve senin önemsediğin insanlara havalı gelen şeyler yapmak. Beğenilen bir yazı yazmak, şık bir davete gitmek, bir yarışmada birincilik kazanmak, süper lüks bir yat turuna çıkmak... Yapmalı böyle şeyler insan.

*Bir de güne kendisi için güzel bir şeyler yaparak başlamalı. Sabah gözünü açıyorsun, işe gidiyorsun. Kendin için bir şey yapmadan başkası için çalışmaya başlıyorsun. Bu gerçek ile insan nasıl mutlu bir şekilde yatağa girebilir? Nasıl yeni bir güne mutlu uyanabilir?

*Üzülerek hak vermeye başladım ki, istikrar olmadan sahip olabileceğin şeyler; hikayeler, deneyimler ve anılardan ibaret. İstikrarı hiç sevmiyorum ama ömrümün sonuna kadar sadece anılar ve deneyimlere sahip olmanın yeterli olacağına da inanmıyorum.

*Gerçek bir iyilik yapmanın insanın üzerinde müthiş bir etkisi var. Hani bir aşk filminde kavuşmasını istediğin çiftin mutlu sonuna şahit olmuşsun gibi... ya da iyi adam kötü adamı haklamış gibi bir his... hani tuttuğun takım galip gelmiş de, dünyanın tüm dertlerini unutmuş, her şeyin güzel olacağına dair bir coşkuya kapılmışsın gibi... ya da aklından çıkmayan ama sana bir türlü net olamayan bir adamın ayaklarını yerden kesecek bir mesaj atması gibi bir his... Cansız hissettiğiniz anlarda iyilik yapmayı deneyin, bakalım yeniden bir şeyler hissetmenize yardımcı olacak mı?

*Mutsuz ve huysuz insanların yeterli bulmadığı ve hatta dalga geçtiği bir argüman olsa da; mutluluk hakikaten küçük şeylerden ibaret. Gerçekten mutlu iseniz etrafınızdaki güzelliklerin çok net farkına varıyorsunuz, güneşin doğuşu, güzel bir yemek, havanın serinliği gibi detaylar mutlu etmeye yetiyor. "Mutlu muyum?" sorusuna cevap çok basit aslında; çevrenizdeki güzelliklerin farkına varabiliyorsanız evet, varamıyorsanız hayır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder